روانشناسی رنگ ها

ناشر : درسا
تالیف : دکتر ماکس لوشر
ترجمه : ویدا ابی زاده
نوبت چاپ : 31
شابک : 9789646104075
شمارگان :
تعداد صفحه : 288 صفحه
وزن کتاب : گرم
قطع کتاب : جیبی
نوع جلد : شومیز
فایل مقدمه و فهرست : فاقد فایل
تعداد بازدید : 60

نوع کتاب
قیمت
تعداد
سفارش

کتاب نو
430000 ریال
توضیح

  1. روانشناسی رنگ ها

 

در روانشناسی نوین ” رنگ ” و ” رنگ ها ” یکی از معیارهای سنجش شخصیت بشمار می آیند؛ چراکه هر یک از آنها تأثیر خاص روحی و جسمی را در یک فرد باقی گذارده و رنگ نشانگر وضعیت روانی و جسمی وی می باشد. این موضوع با توجه به پیشرفت های دو دانش فیزیولوژی و روانشناسی به اثبات رسیده است.

ناگفته پیداست که انسان از روزگاران بسیار دور تا کنون تحت نفوذ و تأثیر رنگ های پیرامون خود بوده است و در صد سال اخیر که صنعت رنگ سازی به نقطه اوج تحول خود رسیده است، تأثیر مزبور دو چندان شده و در همه ارکان زندگی روحی ما رخنه کرده است.

پس از آزمایش معروف روشارخ  در زمینه شناخت شخصیت انسان از طریق لکه های رنگین جوهر، آزمایش لوشر جدیدترین نظریه ای است که در این مورد ارائه گردیده است. بار علمی آزمایش لوشر و دستاوردهای سرشار از کامیابی آن به حدی بوده است که اینک آزمایش مزبور علاوه بر استفاده در موارد روانکاوی و روانشناسی، در سیستم های استخدامی نیز بکار گرفته می شود.

در رابطه با اجرای آزمایش لوشر توسط خوانندگان این کتاب، باید چند نکته اساسی را یادآور شد.

  • اصول و روش کار آزمایش باید کاملاً رعایت گردد تا نتیجه مطلوب بدست آید.
  • یک رنگ به تنهایی بیانگر شخصیت نیست بلکه در انتخاب گروه ها و زوج های رنگ است که شخصیت افراد تحت آزمایش کاملاً نشان داده می شود.
  • شرایط روحی و جسمی افراد را قبل از آزمایش رنگ نیز باید به حساب آورد، زیرا امکان دارد که افراد در شرایط متفاوت، انتخاب های مختلف داشته باشند.
  • جنبه نسبی بودن نتایج آزمایش را باید همواره به خاطر سپرد زیرا انسان موجودی است ناشناخته و تغییر پذیر.
  • به طوری که نویسنده نیز یادآور شده است، کتاب حاضر کاملاً جنبه روانشناسی و روانکاوی داشته و نباید آن را در ردیف آثار سرگرم کننده غیر علمی دانست که در زمینه طالع بینی و نظایر آن منتشر شده است.